Individuální vzdělávání na 1. a 2. stupni základní školy

Rozhodnutí o individuálním vzdělávání vyřizuje v souladu se Zákonem č. 561/2004 Sb. ve správním řízením ředitel školy na základě žádosti zákonných zástupců. Škola jako instituce a její pedagogové nabízí pomoc i spolupráci při domácím vzdělávání.

Vedoucím individuálního vzdělávání je třídní učitel. Na přípravě, metodickém vedení a přezkoušení se podílejí i další vyučující předmětů, ve kterých se žák vzdělává.

Přezkoušení probíhá minimálně dvakrát ročně, četnost je stanovena rozhodnutím školy. Termíny přezkoušení stanoví škola po domluvě se zákonnými zástupci. Ke zkoušce si žák – žákyně přinese portfolio (záznamy o vzdělávání za příslušné pololetí: domácí třídní kniha, jednotlivé práce, sešity, pracovní sešity, fotodokumentace atp.).

Zkouška se skládá ze dvou částí – ústní a písemné.  Cílem přezkoušení je zjistit: jak byl žák v konkrétním pololetí (časovém období) vzděláván, zda došlo k rozvoji vědomostí a dovedností a jestli probíraná látka odpovídá ŠVP.

Při zkouškách může být dle rozhodnutí ředitele školy přítomen zákonný zástupce žáka, osoba vzdělávající žáka, zástupce školského poradenského zařízení, případně další osoba. Přítomnost zákonného zástupce (vzdělavatele) při samotném přezkoušení je věcí domluvy mezi školou a zákonným zástupcem (vzdělavatelem). Obecně není důvod bránit jejich přítomnosti, ale je třeba stanovit jasná pravidla. Je nepřípustné, aby přítomná osoba bez vyzvání pedagoga jakkoli zasahovala do průběhu zkoušky.

Mgr. Tomáš Najbrt, Ph.D., ředitel školy v.r.

Schváleno:

Pedagogickou radou dne 19. 6. 2024